Üye Girişi
E-Posta Adresi
Şifre
 
Üye Ol     Şifremi Unuttum
Üye Sayımız : 669 Kişi
 
HABERLER
Toplam Tekil Ziyaretçi
3.490.303
Şu anda sitede 9 kişi var
Site dışında 1 kişi var

 

Engelsiz Gazete - Baş ağrısına dikkat!
 
Baş ağrısına dikkat!
Haber Kategorisi : Sağlığımız ve Biz
25.2.2012 - 11:23
Baş ağrısı genellikle stres, yoğun çalışma ve uykusuzluk gibi nedenlerden kaynaklanıyor.
Baş ağrısı genellikle stres, yoğun çalışma ve uykusuzluk gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Ancak baş ağrısı bazen beyin tümörü, beyin kanaması ve anevrizma gibi yaşamı tehdit eden hastalıkların ilk, hatta tek belirtisi olabiliyor.

Hayatında hiç baş ağrısı çekmemiş insan bulmak oldukça zor. Kadınların yüzde 95`i erkeklerin ise yüzde 90`ı yılda en az bir kez baş ağrısı çekiyor. Toplumlarda görülme oranı değişmekle birlikte, yüzde 30-40 ile en sık gerilim tipi baş ağrısı, 2. sıklıkta ise ortalama her 4-5 kişiden birini etkileyen migren görülüyor. Duygusal stres, uzun süre stres içinde çalışmak, düzensiz beslenmek ve uykusuzluk gibi yaşam alışkanlıklarından etkilenen baş ağrıları günlük yaşamı olumsuz etkilese de tehlikeli olmuyor. Ancak bazı tip baş ağrıları var ki beyin tümörü, beyin kanaması veya anevrizma gibi yaşamı tehdit eden ciddi hastalıkların ilk, bazen de tek belirtisi olabiliyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Beyza Çitçi Yalçınkaya, asla atlanmaması gereken 9 baş ağrısı sinyalini anlattı.

BAŞ AĞRISINDA BU SİNYALLER İHMALE GELMEZ!

Dr. Beyza Çiftçi Yalçınkaya, aşağıdaki baş ağrıları sinyallerinin yaşamı tehdit eden hastalıkların habercisi olabileceği için bu durumlarda zaman kaybetmeden bir nöroloji uzmanına başvurulması gerektiği uyarısında bulundu. İşte o sinyaller:

1. Çok şiddetli ve ani başlayan baş ağrıları: Kişi hayatında ilk kez, çok şiddetli ve yaklaşık 1 dakika içinde en yüksek şiddetine ulaşan baş ağrısı tarif ediyorsa subaraknoid kanamadan şüphe ediliyor. Subaraknoid kanama, beyin damar duvarlarındaki anomaliden kaynaklanan balonlaşma şeklinde tarif edilebilecek anevrizmaların yırtılması nedeniyle oluşuyor. Baş ağrısı bazı hastalar tarafından ``başımın içinde bir şey patladı`` şeklinde de ifade ediliyor. Yakınması olmayan hastada ani ve şiddetli baş ağrısı ile birlikte bilinç değişiklikleri, uyku hali, bulantı, kusma, ışık hassasiyeti, epilepsi (sara) nöbetleri gözlenebiliyor. Hastaların yaklaşık dörtte biri ilk 24 saat içinde kaybedilebiliyor. Bu nedenle hastanın acil olarak hastaneye ulaştırılması gerekiyor.

2. Giderek şiddetlenen ve geçmeyen baş ağrısı: Baş ağrısı altta yatan tehlikeli bir hastalık olmaksızın da sık görülmesine rağmen, eğer ağrı gittikçe artıyorsa mutlaka önemsenmeli. Sigara içen ve doğum kontrol hapı kullanan genç bir kadında gittikçe şiddeti artan baş ağrısı, beyin venlerinde pıhtılaşma sonucu oluşan serebral sinüs trombozu gibi hızla tedaviye başlanması gereken bir hastalığın işareti olabiliyor.

3. Hapşırmak, ıkınmak, cinsel aktivite veya efor ile ortaya çıkan baş ağrısı: Egzersiz, hapşırmak veya ıkınmak gibi kafa içi basıncının artması nedeniyle baş ağrısı oluşması, kafa içinde yer kaplayan bir oluşum düşündürüyor. Beyin tümörleri, anevrizmalar bu tip baş ağrısına neden olabileceği gibi, genç-orta yaş şişman kadınlarda daha sık gözlenen, beyin omurilik sıvısının basıncının artmasının neden olduğu psödotümör serebri gibi hastalıklar da buna neden olabiliyor.

4. Kafa travması sonrası ortaya çıkan baş ağrısı: Özellikle trafik kazaları gibi şiddetli kafa travmalarından sonra kafa kemiklerinde kırıklar, beyin dokusunda ya da beyin zarları arasında kanamalar oluşabiliyor. Daha az sıklıkta beyin zarları arasında sızıntı şeklindeki kanamalar başlangıçta bulgu vermeyip travmadan günler, hatta aylar sonra baş ağrısı ve denge bozukluğu gibi bulgularla ortaya çıkabiliyor.

5. Kol ve bacakta uyuşma, güçsüzlük, görme bozukluğu, konuşma güçlüğü gibi nörolojik semptomların eşlik ettiği baş ağrısı: Baş ağrısı ile bu nörolojik işaretlerin görülmesi beyin dokusunda sorun olduğunu bildiriyor. Yukarıdaki hastalıklara ek olarak örneğin inme hastalarının yüzde 10`unda inme öncesinde baş ağrısı görülebiliyor.

6. Tedaviye rağmen düzelmeyen baş ağrıları: Kafa içinde yer kaplayan lezyonlar, tümör, kafa içi basınç artışı, merkezi sinir sistemi enfeksiyonları gibi beyinde yapısal olarak değişiklik, iritasyon yapan pek çok hastalık dirençli baş ağrısı şeklinde görülebiliyor.

7. Baş ağrısının hep aynı bölgede olması: O bölgede yer kaplayan lezyon sonucu ortaya çıkabiliyor.

8. Yüksek ateş, uyku hali, kafa karışıklığı veya vücut döküntüsünün eşlik etmesi: Menenjit beyni çevreleyen zarların, ensefalit ise beyin dokusunun enfeksiyon etkenleri ile oluşan iltihabi hastalığıdır. Bu hastaların hemen tamamında giderek şiddeti artan baş ağrısı görülüyor. Baş ağrısı ile birlikte yüksek ateş, halsizlik, uyku hali olması mutlaka beynin enfeksiyondan etkilendiğini akla getirmeli. Merkezi sinir sistemi enfeksiyonları da ölümcül olabilen ya da sakatlığa yol açabilen hastalıkları oluşturuyor.

9. İleri yaşta yeni başlayan baş ağrıları: Temporal arterit, 50 yaş üstü bireyleri etkileyen tehlikeli bir hastalık. Orta veya şiddetli, gittikçe artan baş ağrısına, halsizlik, eklem ağrıları, görmede azalma, çiğnerken yorulma gibi semptomlar eşlik edebiliyor. Erken tedavi edilmemesi kalıcı görme kaybına ve beyin hasarına yol açabiliyor. Yine ileri yaşlarda ortaya çıkan baş ağrıları beyin damar hastalıkları ve beyin tümörlerini akla getirmeli.

GELİŞİGÜZEL ALINAN İLAÇLAR HASTALIĞI ŞİDDETLENDİREBİLİR

Tehlikeli hastalıkların ortaya çıkardığı baş ağrıları, ağrı kesicilere pek fazla yanıt vermiyor. Yine de bazı ağrılarda geçici düzelme ya da ağrı şiddetinde azalma sağlayarak kişinin doktora başvurmasını, dolayısıyla tanı ve tedavisini bir miktar geciktirebiliyor. Bir diğer önemli tehlike ise beyin kanamalarında, örneğin bazı kanı sulandırıcı etkiye sahip ilaçların kanamayı şiddetlendirmesi. Dolayısıyla bu tür baş ağrılarında kişilerin kendilerince çözüm arayışına girmek yerine bir an önce doktora başvurmaları gerekiyor. Günümüzdeki modern teknolojik cihazlar sayesinde baş ağrısına yol açan nedenler kolaylıkla tespit edilebiliyor.
Haber Kaynağı : Engelsiz Gazete
Etiketler : baş ağrısı, beyza çiftçi, stres, beyin tümörü, beyin kanaması
Bu haber 819 defa okundu Arkadaşına Gönder Paylaş
Bu Habere Yapılan Son 10 Yorum
Bu habere henüz yorum yazılmamış...
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız...
Sağlığımız ve Biz Kategorisindeki Diğer Haberler
18.12.2015 Engellilere Atla Tedavi
8.10.2015 Körlük Tarih Oluyor
4.9.2015 MS`e Karşı Kahve
4.9.2015 Çocuk Felciyle Mücade Eden Sentetik Aşı
7.8.2015 Felçlilere Umut Veren Ameliyat
24.7.2015 Katarakt İçin Yeni Umut
11.4.2015 Dünyada İlk Defa Kafa Nakli Gerçekleştirilecek
8.2.2015 Alzheimer İlacı Bulundu Mu?
15.11.2014 Ceviz Alzheimer Hastalığıyla Mücadele Ediyor
1.10.2014 SGK`dan Şeker ve Tansiyon ilacı kullananlara kötü haber!
17.9.2014 Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi’nde Engellilere Ağız Sağlığı Tedavisi
16.7.2014 Dü Öğrencileri Kolu Olmayan Engelliler İçin Robot Yaptı
3.7.2014 Down,Otistik ve Mental çocukları hayata hazırlayan:Sihirli Oda
29.6.2014 Otizm İlaçları Çocuklarda Ciddi Çekinceler Yaratıyor
17.6.2014 Engelliye evde mobil diş hizmeti
5.6.2014 Dövme yaptıracaklar dikkat! Gözünüzü kaybedebilirsiniz
12.2.2014 İşitme kaybı bunamayı tetikliyor
11.2.2014 Obezite işitme sorunlarına da neden oluyor!
2.2.2014 Ölünce gözlerini bağışlayanlar görmeyenlere umut oluyor
29.11.2013 Doğumu hademe yaptırdı, bebek sakat kaldı
27.11.2013 15 yıl sonra çocuk felci tehditi altındayız
18.11.2013 Kaliteli uyku: Niçin, Görme engelliler meme kanseri olmaz?
23.10.2013 İyi uykuyla, MS riski de azalıyor
6.10.2013 Depresyon Parkinson hastalığını tetikliyor
4.10.2013 Biyonik bacak düşünce ile hareket ediyor
Toplam 4 sayfadan 1. sayfadasınız......1 2 3 > »

 

 

Günün Sözü
Sana güvenen birine yalan söyleme, sana yalan söyleyen birine güvenme.
Anket
Sizce engellileri aşağıdakilerden hangisi en çok istismar ediyor?
Oy kullanabilmek için üye girişi yapmalısınız
(c) Tüm Hakları Avrasya Haber Ajansı Ltd. Şirketine Aittir. Engelsiz Gazete Bir Avrasya Haber Ajansı Yayınıdır