Üye Girişi
E-Posta Adresi
Şifre
 
Üye Ol     Şifremi Unuttum
Üye Sayımız : 644 Kişi
 
HABERLER
Toplam Tekil Ziyaretçi
2.614.064
Şu anda sitede 4 kişi var
Site dışında 0 kişi var

 

Engelsiz Gazete - Konya`da``I.Ulusal Engellileştirilenler 2013``Sempozyumu gerçekleşti
 
Konya`da``I.Ulusal Engellileştirilenler 2013``Sempozyumu gerçekleşti
Haber Kategorisi : Yerel Yönetim & Engelli
22.11.2013 - 17:59
"I. Ulusal Engellileştirilenler 2013" Sempozyumu 7-8 Kasım tarihlerinde Selçuklu Belediyesi Sosyal Tesisleri`nde büyük bir ilgi ve katılımla gerçekleşti.
Selçuklu Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğiyle gerçekleşen Sempozyumun organizasyonuna Yaşlı ve Engelli bakım merkezi (YEBAM), Kesit Dergisi ve Konya Engelli Dernekleri destek verdi. 2 gün boyunca devam eden Sempozyumda davetli misafirlerin konuşmaları, 26 katılımcının bildiri sunumları, Engelsiz Tango gösterisi ve fotoğraf-karikatür yarışmaları ve sergisi yer aldı.

Engellilik konusunda farkındalık oluşturması, tüm kentlilerin zaman zaman engelli olduğunun vurgulanması ve yetersiz düzenlemeler nedeniyle kentlerin erişilebilirliğinin olmaması, Sempozyumun ana temalarını oluşturdu.

Ayrıca,"I. Ulusal Engellileştirilenler 2013" Sempozyumu, akademisyenler, yerel yöneticiler, sivil toplum örgütleri, öğrenciler ve kentliler için bir buluşma, kaynaşma ve çözüm platformu oldu. Ayrıca katılımcıların farkındalık düzeylerinin artmasına ve engellilik kavramına bakış açısının değişmesine katkı sağlaması hedeflenmiş, bu anlamda da olumlu geri bildirimler alınmıştır.

*
Konya / Merkez- Selçuklu İlçe Belediyesi, Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Yaşlı ve Engelli Bakım Araştırma ve Uygulama Merkezi (YEBAM) işbirliği ile düzenlenen Ulaşılabilir Kentler Engelsiz Mekânlar (UKEM) Hareketi I. Ulusal Engellileştirilenler 2013 Sempozyumu Selçuklu Belediyesi Sosyal Tesislerinde 7-8 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

Engellileştirilenler Sempozyumu’nun açılışını eski AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Beyazay Derneği Başkanı Lokman Ayva, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Ahmet Alkan, YEBAV Başkanı Adnan Ağırbaşlı, engelli dernekleri yöneticileri, akademisyenler, öğrenciler, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bugün önemli insanların Selçuklu`da önemli bir konuyu konuşacakların belirterek:

-“Türkiye son 10 yılda birçok konuda çok önemli ilerlemeler gerçekleştirdi ve bir sonraki 10 yıl içinde önemli hedefler belirledi. 2023 hedefleri doğrultusunda dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyoruz. Bunlar gelişmişlikle ilgili konular ama bunlar yapılırken önemli bir konu daha var. Eğer gelişmiş bir toplum olacaksak, dünyada söz edilir bir ülke haline geleceksek mutlaka dezavantajlı gruplar için çözüm üretmeliyiz ve onların hayatını kolaylaştırmalıyız. Bugün bu konuda önemli fikirlerin çıkmasını temenni ediyorum" dedi.
Selçuklu Belediyesi olarak birçok proje yürütüldüğü ifade eden Başkan Altay:

- "Bunların en başında gelen ulaşılabilirlik, tüm tesislerimiz bu manada yeterli altyapıya sahip. Belediye hizmetleri açısından tüm binalarımız tüm hizmetlerimiz engellilere ve yaşlılara öncelikli olarak verilmekte. Selçuklu Belediyesi aynı zamanda YEBAV`ın proje ortağı. İnşallah Adnan Beyin bahsettiği projenin engelliler kısmını da Selçuklu Belediyesi yürütecek. Otistik çocuklarla ilgili proje yürütüyoruz. Buna down sendromlular da ilave edildi. Bugünlerde ihalesi yapılacak. Bu işin içine girince aslında 0-3 yaş arası çocuklar için tesis sıkıntısının olduğu ortaya çıktı. Bugünlerde yine Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi ile bir protokol yapıyoruz. Erken tanı merkezi ve çocuk psikiyatrisi Selçuklu Belediyesi tarafından inşa edilecek. Yine Türkiye`de görme engelliler takvimi sadece Selçuklu Belediyesi tarafından basılıyor, tüm Türkiye`deki görme engelli arkadaşlarımıza gönderiliyor. Bunları tek tek anlatmamın nedeni şu; Biz birçok şey yapmaya çalışıyoruz ama bunu yaparken çok zorlanıyoruz. Çünkü bunla ilgili yeterli altyapı maalesef yok. Bu sempozyum bu açıdan çok önemli. Burada konuşulacaklar 2023 hedefinde bize ışık tutacak meseleler. Onun için tüm katılımcılara teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Sempozyumun hazırlanmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Umuyorum ki buradan çıkacak sonuçlar hep birlikte önce ülkemizi sonra şehrimizi geleceğe taşımaya vesile olur" dedi.

I. Ulusal Engellileştirilenler 2013 Sempozyumu`nun hayırlı işlere vesile olacağını söyleyen Türkiye Beyazay Derneği Başkanı Lokman Ayva da:

-"Erişebilirlik diye bir kavram var. Önemli bir konu ve hayatımızın her alanını ilgilendiriyor. Bu konuyu her yönüyle değerlendirmek lazım! Hayatın erişilebilir olduğu ve erişilemediği yerler var ve insanların geliştirdiği yöntemler maalesef erişilebilir, ulaşılabilir değil. Ama burada Selçuklu Belediyesi tarafından çok güzel bir salon inşa edilmiş. Bu salonu güzel bir şekilde dizayn eden arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ben her yönüyle bu sempozyumun çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bu toplantının insanın varlığına olan saygının toplantısı olacağını düşünüyorum. Bu toplantı insanın doğallığının bir toplantısı olarak algılanmalı. İnsanlık açısından çok önemli olan bu Sempozyumun erişilebilirlik konusunda çok faydalı olacağına inanıyorum ve hayırlara vesile olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Selçuklu Belediyesi, Selçuk Üniversitesi ve YEBAM olarak üçlü bir protokolle Türkiye`de bir ilke imza attıklarını söyleyen YEBAM Başkanı Adnan Ağırbaşlı ise:

-"Türkiye`de yaşlı ve engelli bakımının bir meslek olduğunu ve bu meslekle ilgili bir eğitim verilmesi gerektiğini kamuoyu ile paylaştık. Selçuk Üniversitesi bünyesinde kurulan bu kampüs Türkiye`de bir ilk belki de dünyada da bir ilk. Birçok yerde engelliye ve bakıma muhtaç insanlara bakım veren tesisler var. Ama bu tesislerde çalışan insanların yetiştirildiği okullar yok. Önümüzdeki günlerde bu konudaki eğitimin fakülte düzeyine, lisansüstü düzeylere ulaşması ve daha sonra da Türkiye`nin neresinde yaşlı ve engelli bakım merkezi varsa bu mezunlarımızın sorumluluğunda ve işin ehli kişiler tarafından yürütülmesi en büyük arzumuzdur. Türkiye`nin nüfusunun dörtte birinden fazlasını ilgilendiren bir konu sempozyumda masaya yatırılacak. Burada değerli bilim adamlarımızın sunacağı tebliğler engellilerle ilgili sorunlara ışık tutacak" dedi.

Selçuk Üniversitesi olarak bilgi üreterek ülkeye hizmet edecek kadrolar yetiştirdiklerini ifade eden Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Alkan da:

-"Selçuk Üniversitesi, Selçuklu Belediyesi, YEBAM ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı`nın katılımı ile dörtlü bir sağlam yapı oluşturduk. Bu yapı sadece bir projeye, sadece Konya`ya ait kalmayacak ve Tüm Türkiye için uygulanabilir bir model oluşturacak. Önümüzdeki yılların bu yüzyılın bütün insanlık için temel problemlerinden bir tanesi olacak yaşlı ve engelliler konusuna kurumsal anlamda el atarak omuz vererek ve bir model oluşturarak bu handikabı aşmaya gayret sarf edeceğiz. Projenin kendisini aşan hedefleri olduğunu düşünüyor, Sempozyuma katılan tüm katılımcılardan ve halkımızdan destek bekliyorum" diye konuştu.

*

I. Ulusal Engellileştirilenler 2013 Sempozyumu engellilere yönelik tutumlar, engelli karşılaşmalar ve travmalar, kentsel mekânda yaşlı devinimi, spor yapmanın önündeki engeller, konut, mutfak ve banyo tasarımında engelli kullanıcıları da kapsayan evrensel çözümler gibi konuların yer aldığı oturum ile iki gün boyunca sürdü. 6 oturum ve 26 tebliğ halinde engelsiz mekân ve engelsiz yaşamın oluşturulmasına katkı sağlamak ve insanların engellileştirilmemeleri için farkındalık oluşturulması amaçlanan Sempozyuma yoğun ilgi gösterildi.

Sempozyumda, Engelsiz Gazete Genel Yayın yönetmen yrd. Yazar, İstanbul Özürlüler Spor Kulübü Bşk.yrd ve Miniatürk Halkla İlişkiler Uzmanı,aynı zamanda sporcu Sayın Selma GÜRBEY TAŞDELEN’in kendi spor yaşamından örnekler vererek, Engelliler ve spor hakkında bilgilendirici bir sunum yaptı.

Engelleştirilenler Sempozyumu düzenleme komitesinde Ahmet ALKAN (Prof. Dr., Selçuk Ün. Mimarlık Fakültesi-YEBAM Müdürü),Bilgehan YILMAZ ÇAKMAK (Öğr. Gör. Dr. Selçuk Ün. Mimarlık Fakültesi), Ayhan GÜRBÜZER (Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı),S. Zerrin KORKMAZ (Yrd. Doç. Dr., Selçuk Ün. Mimarlık Fakültesi),Esra YALDIZ (Arş. Gör. Dr., Selçuk Ün. Mimarlık Fakültesi),Sinan Biçer (Mimar, Kesit Dergisi Editörü, Rabia Kurt (Mimar, Kesit Dergisi Yayın Yönetmeni)yer aldı.

Bilimsel komitede: Prof. Dr. Asena AKDEMİR (Selçuk Ün. Tıp Fak. Ruh sağlığı A.B.D.),Prof. Dr. Coşkun ÖZDEMİR (Osmanoğlu Hast. Sinir ve Kas Hast.- Türkiye KASDER Yön. Kur. Bşk),Prof. Dr. H. Serap İNAL (Yeditepe Ün. Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fiz. Ted. ve Reh. Bölümü),Prof. Dr. Hülagü KAPLAN (Gazi Ün. Mimarlık Fakültesi, Şehir Bölge Planlama Bölümü),Prof. Dr. Ali Ekrem ÖZKUL (Anadolu Ün. Açık Öğr. Fakültesi, İkts. ve İdr.Programlama Bölümü),Doç. Dr. Hakan SARI (Konya Necmeddin Erbakan Ün. A.Keleşoğlu Eğt. Fak. Ö. E. Bölümü),Doç. Dr. Dicle AYDIN (Selçuk Ün. Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü),Doç. Dr. Mine ULUSOY (Selçuk Ün. Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü),Doç. Dr. Havva ALKAN BALA (Selçuk Ün. Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü),Doç. Dr. Mehmet UYSAL (Selçuk Ün. Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü),Doç. Dr. Mustafa TOSUN (Selçuk Ün. Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü),Doç. Dr. Osman TUTAL (Anadolu Ün. Mimarlık Bölümü),Doç. Dr. Gülsüm ÖZKAN TER (Selçuk Ün. Mimarlık Fakültesi, Şehir Bölge Planlama Bölümü),Yrd. Doç.Dr. Filiz ALKAN MEŞHUR (Selçuk Ün. Mimarlık Fakültesi, Şehir Bölge Planlama Bölümü) bulundu.

Davetli konuşmacılar sırayla oturumlarda konuşmalarını yapmaya başladılar. İlk oturum Modernatör Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden gelen Abdülkadir ANAÇ’ın yönetiminde başladı. BEDER Bütün Engellileri Destekleme Derneği-Ersoy YILMAZ DİNİZ, İstanbul Özürülüler Spor Kulübü Bşk.yrd, Miniatürk Halkla İlişkiler Uzmanı ve Engelsiz Gazete yöneticisi-Selma GÜRBEY TAŞDELEN, Anadolu engelliler derneği başkanı-İsrafil Bayrakçı`nın yaptığı konuşmalar ile başladı.

Prof. Dr. Asena AKDEMİR (Selçuk Ün. Tıp Fak. Ruh Sağlığı A.B.D.) Aslınur DÜZGÜN - Yrd. Doç. Dr. Yasemin ÇAKIRER ÖZSERVET, İstanbul’da Obezite Engeli Olan Bireylerin Mekânsal Hareketlilik Haritalarını Ortaya Çıkarmak, Yrd. Doç. Dr. Şenay BODUROĞLU, Konut Mutfak ve Banyo Tasarımında Yaşlı ve Engelli Kullanıcıları da Kapsayan Evrensel Çözümler, Yrd. Doç. Dr. Arzu SOMAY
Engelli Karşılaşmalar ve Travmalar, Arş. Gör. Hilal DÖNER, Engellilere Yönelik Tutumlar: Engelsiz Üniversite Birimleri ve Olumsuz Tutumların Değiştirilmesine Yönelik Olanaklar, Yrd. Doç. Dr. Yavuz ARAT, Kentsel Mekânda Yaşlı Devinimi II;Konya Örneği, Prof. Dr. Coşkun ÖZDEMİR (KASDER Yön. Kur. Bşk),Doç. Dr. Pelin Gökgür, Yrd. Doç., Dr. İclal Kaya Altay, Yrd. Doç. Dr. Bilge Ulusay Alpay, Doç. Dr. Ayşe Nilay EVCİL, Yrd. Doç. Dr. S.Selhan YALÇIN USAL, Nilay ÖZELER KANAN, Süheyla KOÇ,Kent Merkezinde Bulunan Alış Veriş Merkezleri konularında tüm mimari engelleri kapsayan konularda oturumlar yapıldı.

Gala Yemeği, Anemon Otel’de gerçekleşti. Engelsiz Tango ve Düşümdeki Uçurtma Belgeseli protokol konuşmaları sonrasında izlendi.

Sempozyuma Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisi birçok gönüllü hazır bulundu. İki gün süren Sempozyumda rehber öğrenciler katılımcılara sempozyum esnasında ve birbirinden güzel gezilerde eşlik etti ve bu gezilerin ayarlanmasını sağlayan organizasyon komitesi ve öğretim görevlilerinden Bilgehan Yılmaz Çakmak başta olmak üzere Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi gönüllüleri Konya’nın tarihi tanıtımına da böylece katkı sağlamış oldular.

Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinden Ayşe Merve Caner, Mehmet Alpaslan Çelik, Ali Özaydın, Emre Özalp, Melek Polat ve diğer öğrencilerin rehberliğinde sorunsuz keyifli ve özveriyle çalışan bu özel öğrenciler ileride mimar,mühendis olduklarında engellileri düşünerek şehrin yapılanmasına katkı sağlayacakları izlenimini verdiler.
Haber Kaynağı : Engelsiz Gazete
Etiketler : ulusal engellileştirilenler sempozyumu, engellileştirilenler, sempozyum, engelli, bilgehan yılmaz çakmak, selma gürbey, emine zaimoğlu, beder, bütün engelliler derneği, israfil bayrakçı, ersoy yılmaz diniz
Bu haber 723 defa okundu Arkadaşına Gönder Paylaş
Resim Galerisi
Bu Habere Yapılan Son 10 Yorum
Bu habere henüz yorum yazılmamış...
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız...
Yerel Yönetim & Engelli Kategorisindeki Diğer Haberler
16.03.2015 Bursa Gürsu’da Minibüslerde Engelli Hizmeti
04.03.2015 İstiklal Marşı`mızı en güzel onlar okuyor
01.03.2015 AIESEC ve Tepebaşı Belediyesi`nden Engellerin Hayatına Farklılık
26.01.2015 Osmanlı`da Engelli Olmak
19.01.2015 435 Otobüse Engelli Asansörü Takıldı
08.01.2015 İzmir Türkiye Sakatlar Derneği Üyelerine Kalıcı Yer Sözü
07.01.2015 Mersin’de Engelliler Daire Başkanlığı Hizmet Birimi Açıldı
05.01.2015 Buca`yı Birlikte Yönetmek İçin Engel Tanımıyoruz Protokolü İmzalandı
23.12.2014 İşitme,Konuşma,Görme Engelli Maket Ustasının Gösterisine İlgi Yoğundu
20.12.2014 Görme,İşitme,Konuşma Engelli Maket Ustasından Canlı Performans
16.12.2014 Şanlıurfa`da Engellilere Uyumlu Filo
09.12.2014 İşitme Engelliler Ezanı Işık ile Duyacak
04.12.2014 Kılıçdaroğlu Engelliler Gününde Engelliler ile Buluştu
04.12.2014 Erişilebilir Turizm,Engelsiz İstanbul II Engelsiz Yaşam Fuarında
25.11.2014 Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Orkestrası Kuruyor
21.11.2014 Görme Engellilerin Yoluna `DUR` Tabelası
10.11.2014 Güngören Belediyesi İSEM İşbirliği ile Engelli Ailelerine Seminer Düzenledi
29.10.2014 Diyarbakır`da Engellilere Hakaret ve Kötü Muamele Eden Otobüslere Ceza
23.10.2014 Tekerlekli Sandalyeye Oturan İlk Belediye Başkanı Eşi Oldu
05.10.2014 Burun Ameliyatı Sonrası Ayağı Kesilen Bayana Akülü Sandalye Hediyesi
01.10.2014 Herkes İçin”Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul”Projesine Devam
30.09.2014 İşitme Engellilerin Geleceği Planlama Çalıştayı
30.09.2014 İBB-İSEM``Engelsiz Bilişim Belediye Ödülü``nü Aldı
21.09.2014 Diyarbakır`da Otizmlilere Eğitim İçin Arsa
12.08.2014 Engelliler İçin Yapılan Asansör Tuvalet Haline Dönüştü
Toplam 11 sayfadan 1. sayfadasınız......1 2 3 411 > »

 

 

Günün Sözü
Kendini yönet, dünyayı yönetecek gücü bulabilirsin.
Anket
Sizce engellileri aşağıdakilerden hangisi en çok istismar ediyor?
Oy kullanabilmek için üye girişi yapmalısınız
(c) Tüm Hakları Avrasya Haber Ajansı Ltd. Şirketine Aittir. Engelsiz Gazete Bir Avrasya Haber Ajansı Yayınıdır