Üye Girişi
E-Posta Adresi
Şifre
 
Üye Ol     Şifremi Unuttum
Üye Sayımız : 669 Kişi
 
HABERLER
Toplam Tekil Ziyaretçi
3.490.591
Şu anda sitede 1 kişi var
Site dışında 0 kişi var

 

Engelsiz Gazete - 2014`de boş engelli kadroları dolacak
 
2014`de boş engelli kadroları dolacak
Haber Kategorisi : Devlet & Engelli
8.10.2013 - 14:48
Devlet Personel Başkanlığı boş kadroların belirlenmesi için çalışmalarını başlattı. 2014`te boş kadrolara atama yapılacak.
657 yasaya tabı personel çalıştıran Kamu Kurumları, personel Kadrolarının yuzde 3`ü oranında engelli çalıştırmak zorunda. Devlet Personel Başkanlığı boş kadroların belirlenmesi için çalışmalarını başlattı. 2014`te boş kadrolara atama yapılacak.

Özelde Ceza Var, Kamuda Yok

Kamuda 2014 yılında istihdam edilecek engelli sayısının, niteliklerinin belirlenmesi için Devlet Personel Başkanlığı çalışmalarını başlattı. Kurumlara yazılan genel bir yazı personel sayıları, engelli personel sayıları ve ihtiyaç olan engelli çalışanlara ilişkin bilgiler istendi. Toplanan veriler sonucunda 2014 yılında kamuda istihdam edilecek engelliler saptanacak ve engellilerin kamudaki boş kadrolara yerleştirme işlemleri yapılacak.

Ayrım Yapılmasın

Kamu kurumlarında ve özel yerlerinde belli sayıda engelli çalıştırma zorunluluğu var. Özel işyerlerinde zorunlu sayıda engelli çalıştırmayan işverenlere ağır mali yaptırım uygulanırken, kamu kurumlarında engelli çalıştırma zorunluluğuna uyulmamasının mali bir yaptırımı yani cezası yok. Engelliler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin`den engelli çalıştırmayan işyerlerine para cezası uygulanmasında kamu, özel ayrımı yapılmamasını ve ikisini de aynı yaptırımlara tabi olmasını talep ediyor.

Engelli genel uygulamada doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle, toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi olarak tanımlanıyor.

Çalışma ve sosyal güvenlik alanında ise doğuştan veya sonradan, bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının `yüzde 40` veya üzerinde olduğunu sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler engelli kabul ediliyor.

Her Biri İçin 1832 Lira Ceza

Engelli çalıştırmayan işverenlere engelli çalıştırmaya aykırı hareketlerinden dolay, İş Kanunu`na göre idari para cezası uygulanıyor Usulüne uygun sayıda engelli işçi çalıştırmayan işveren veya işveren vekiline çalıştırmadığı her engelli ve çalıştırmadığı her ay için 1832 lira idari para cezası uygulanıyor.

Kamu Kurumları da Çalıştırmak Zorunda

Memur kadrosu bulunan kamu kurumları, 657 sayılı Kanun`a göre; çalıştırdıkları personele ait kadrolarda yüzde 3 oranında engelli çalıştırmak zorunda. Engelli personelin kamu kurumlarına yerleştirilmesinden, çalıştırma yükümlüğünün yerine getirilmesinin, takip ve denetiminden Devlet Personel Başkanlığı sorumlu. Memur kadrosu bulunan ve 657 sayılı Kanun`a göre; memur çalıştıran kamu kurumlarına engelli çalıştırma zorunluluğu getirilmiş olmasına rağmen, bu yükümlülüğünü yerine getirmeyen kurumlara herhangi bir idari veya mali yaptırım yok. Bu durumda da çoğu kamu kurumu engelli istihdamından kaçmıyor. Kamuda bu nedenle de birçok kurumda engelli kontenjanı boş kalıyor. 10 milyona yakın engellinin bulunduğu ülkemizde kamudaki kontenjanların engellilere kullandırılmasından kaçınılması engellilerimizi de rahatsız ediyor.

Engelliler kamu-özel işyeri ve memur-işçi çalıştırma ayrımı yapmadan kendileri için kurumlarda en az yüzde 5 kontenjan ayrılmasını istiyorlar. Engelliler memur çalıştıran kamu kurumlarına da her engelli ve her ay için işçi çalıştıran işyerleri gibi bin 832 lira idari para cezası uygulanmasını talep ediyorlar.

İşçi Sayısının Yüzde 3`ü Kadar

İşveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal işe almak zorunda. İyileşen işçinin durumuna uygun boş yer yoksa işverenin boşalacak ilk işe, başka istekliler olsa da öncelik tanıması ve o andaki şartlarla işe başlatması gerekiyor. İşverenin aradığı şartları sağladığı halde işveren eski işçisi ile iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye, altı aylık ücret tutarında tazminat ödemek zorunda. Yer altı ve su altı işlerinde çalışanlar hesaba katılmıyor. Yer altı ve su altı işlerinde engelli işçi çalıştırılması da yasak.

Malul Öncelikli Oluyor

Çalışmakta iken işyerinde geçirdiği iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle malul duruma düşerek işinden ayrılmak zorunda kalıp da sonradan iyileşerek maluliyeti ortadan kalkan işçiler, işten ayrıldıkları eski işyerlerinde tekrar işe alınmalarını isterlerse İş Kanunu`na tabi olan kamu ve özel işyerlerinin, çalıştırdıkları işçi sayısının belli oranında engelli çalıştırma zorunluluğu var. 50 veya daha fazla işçi çalıştıran özel sektör işyerleri toplam işçi sayısının `yüzde 3`ü oranında engelli çalıştırmak zorunda. İşyerinde çalışırken engelli olanlara engelli istihdamında öncelik tanınıyor. Çalıştırılması zorunlu engelli işçi sayısnın belirlenmesinde, işyerinde çalışan toplam işçi sayısının tespitinde, oranının `yüzde 40` veya üzerinde olduğunu sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler engelli kabul ediliyor.
Haber Kaynağı : Engelsiz Gazete
Etiketler : 657, devlet personel başkanlığı, engelli kadroları, Fatma şahin
Bu haber 1031 defa okundu Arkadaşına Gönder Paylaş
Bu Habere Yapılan Son 10 Yorum
Bu habere henüz yorum yazılmamış...
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız...
Devlet & Engelli Kategorisindeki Diğer Haberler
15.2.2016 Özdağ: Engellileri Üretken Hale Getirmemiz Gerekiyor
26.1.2016 Engelli Çalışanlara Kar Tatili
25.1.2016 Ücretsiz Ulaşım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
2.1.2016 H Sınıfı Ehliyetler Değişiyor
2.1.2016 Bennur Karaburun EKPSS Açıklaması
31.12.2015 Engelli Çalışanlara Kar Tatili
30.10.2015 Engelli Vatandaşları Seçim Stresi Sardı
27.10.2015 Başbakandan Engelli Seçmenlere Vaatler...
13.8.2015 400 Engelli Suriyeli Sığınmacıya Tekerlekli Sandalye
25.6.2015 Engelli Milletvekili Mehmet Doğan Kubat Yemin Etti
25.6.2015 Engelli Milletvekili Şafak Pavey Yemin Etti
23.6.2015 Engelli Milletvekili Bennur Karaburun Yemin Etti
8.6.2015 Bağımsız Milletvekili Adayı Metin Şentürk Milletvekili Seçilemedi
8.6.2015 Bennur Karaburun Bursa Milletvekili Seçildi
6.6.2015 Engelli ve Yaşlı Seçmenler Akrabalarından Yardım Alabilecek
4.6.2015 AKP CHP ve HDP Seçim Videolarında İşaret Dili Kullandı
3.5.2015 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır’da Engellileri Dinledi
27.4.2015 Engellilerin Maaşı Kesiliyor
14.4.2015 Metin Şentürk: Meclis’e bir `gören` gerekli
8.4.2015 Cumhurbaşkanı Erdoğan Engelli İşçiye Nakil Hakkını Onayladı
26.3.2015 Engelli Seçmene Önemli Uyarı
24.3.2015 1 Milyon Yaşlı ve Engellinin Yardımı Kesilecek Mi?
22.2.2015 Engelli Öğretmen Alımına Yönelik Kontenjan Kaldırıldı
16.2.2015 Engelli Adaylardan Ücret Talep Edilmeyecek.
16.2.2015 Engelli Yakınına Bakan Kişi Sigortalanmalı
Toplam 10 sayfadan 1. sayfadasınız......1 2 3 4 > »

 

 

Günün Sözü
Alışkanlık ya en iyi hizmetçidir ya da en kötü efendi.
Anket
Sizce engellileri aşağıdakilerden hangisi en çok istismar ediyor?
Oy kullanabilmek için üye girişi yapmalısınız
(c) Tüm Hakları Avrasya Haber Ajansı Ltd. Şirketine Aittir. Engelsiz Gazete Bir Avrasya Haber Ajansı Yayınıdır